י״ג במרחשוון ה׳תשפ״ג

לא תקיפו פאת ראשכם – גילוח ותספורת על פי ההלכה (כולל איורים והסברים)

יהודים רבים לא מודעים לאיסורים שונים שישנם בקשר לגילוח ותספורת. הציבור הרחב נכשל פעמים רבות מחוסר ידיעה ואינו יודע איך מותר ואסור להסתפר או להתגלח על פי ההלכה. כך יוצא שעוברים על איסורי תורה חמורים פשוט מחוסר מידע בנושא. אדם עלול להסתפר בתמימות וללא ידיעתו לעבור על כמה איסורי תורה שמקבילים בחומרתם לאכילת חזיר.

לצערנו בזמן האחרון התחילו סוגי תספורות חדשות שנכנסו לאופנה ומכשילים את הרבים. יוצא שכמעט אי אפשר להימנע מלעבור על איסור ברגע שאנחנו לא יודעים את ההלכות והולכים להסתפר אצל ספר שאינו ירא שמיים.

לכן, לתועלת הציבור הרחב, ניסינו לתמצת את עיקרי ההלכות ולהוסיף איורים שיסבירו ויפשטו את הדברים, כך שכל אחד מאיתנו ידע כיצד להתגלח ולהסתפר על פי ההלכה בצורה שלא תגרע מאיתנו כלום ולא תצריך מאיתנו שום מאמץ מצד אחד, אך תסייע לנו להימנע מלהכשל באיסורי תורה חמורים מצד שני. מומלץ ביותר ללמוד ולהפיץ את הדברים לרבים.

גילוח הזקן

התורה אוסרת על גברים להתגלח בתער. גילוח בתער משמעו גילוח עם סכין גילוח או כל סוג של סכין אחר בסגנון שעובר ישירות על העור. בימינו ישנו פתרון פשוט יחסית של גילוח עם מכונת גילוח כשרה. ישנן מכונות שונות שמקבלות את הכשר הרבנים ואיתן מותר להתגלח.

גילוח במכונה הוא הרבה יותר קל מבחינת ההלכה משום שהזקן לא נחתך מהשורש אלא נשאר מעט ממנו. כך יוצא שזה יותר כמו תספורת ולא דרך השחתה שאסורה על פי התורה. כדי לצאת מבחינת ההלכה בצורה נקייה וללא ספקות, הטוב ביותר הוא להתגלח עם מכונה כשרה ובצורה עדינה מבלי ללחוץ על עור הפנים. ככל שנלחץ עם המכונה על העור, כך החיתוך יעשה קרוב יותר לשורש, סכיני המכונה יתקרבו לעור הפנים וניכנס לספקות, לכן כדאי לעבור על העור בצורה רפויה.

בין היתר, כדאי למשל לשים לב כאשר נמצאים אצל ספר שלא יגלח בסכין את האזור שמתחת לפאות. בעוונותינו הרבים רואים שהדבר נפוץ ומקובל אצל הספרים השונים שאינם יראי שמיים, וכך יוצא חס ושלום שאנו מתגלחים בתער.

תספורת והקפת הפאות

בשיער הראש ברובו אין שום בעיה להסתפר בכל דרך שהיא. אם רוצים, ניתן אפילו להסתפר עם תער במקומות המותרים כמו במקום העורף שם נוהגים ספרים רבים להעביר סכין בקו התחתון של השיער. האזור שצריך לשים לב אליו ולדעת את הלכותיו הוא מקום הפאות. ישנם כמה איסורי תורה לגבר לגלח את פאותיו.

הפאות הן האזור שנמצא בסביבות האוזניים בצדי הראש. הקו העליון שלהן מתחיל מקו צמיחת השיער הקדמי (צמיחת הפוני מקדימה) עד לחלק העליון של האוזן, כלומר אם נמתח קו דמיוני בין שורשי שיער הפוני לראש האוזן נמצא כך את החלק העליון של הפאות.

החלק התחתון של הפאות הוא בסוף האוזן למטה לפי השולחן ערוך ורוב הפוסקים. עם זאת, ישנן שיטות שמקלות יותר להשאיר פאות עד מתחת לעצם הבולטת מלפני האוזן (העצם העליונה של הלחי שקרובה לאוזן) ולכן למי שזה לא אפשרי להשאיר פאות עד מתחת לאוזן, לכל הפחות ישאיר שיער עד לאותה העצם. האיור בהמשך ממחיש את הדברים שיהיו מובנים יותר.

כל אזור הפאות אסור בהשחתה, וזה אומר שהשיער באזור הפאות צריך להיות באורך של כחצי סנטימטר לפחות (אם זה קשה לנו, אפשר להקל ולהשאיר 3-5 מ”מ, אבל כאן כבר מתחילים להיכנס לספקות ועדיף להשאיר מעט יותר).

בניגוד להשחתת הזקן, כאן האיסור הוא אפילו ללא תער וזה לא יעזור לנו להשתמש  במכונת גילוח, במכונת תספורת או אפילו במספריים. מותר להסתפר באזור הזה אם משאירים אורך של חצי סנטימטר או יותר. כך זה כבר לא נכלל באיסור הקפת הפאות.

לצערנו, קל לראות שיהודים רבים נכשלים בזה על אף היותם יראי שמיים מפאת חוסר הידיעה. רוב הספרים שאינם שומרים תורה ומצוות מגלחים פעמים רבות את הפאות או יוצרים פאות דקות ומגלחים את החלק העודף. ישנן תספורות רבות שלצערנו היום נפוצות מאוד, ומשאירות את האזור של הפאות עם שיער קצר מאוד או ללא שיער בכלל. מכונת תספורת על מספר קטן מ-3 יוצרת בעיה הלכתית גדולה, וניתן לראות שברוב התספורות של הצעירים היום מגלחים את צדי הראש שכוללים גם את הפאות.

הטוב ביותר הוא להסתפר אצל אדם ירא שמיים, ואם לא ניתן אז לפחות צריך להדגיש בפני הספר את הכללים שהבאנו לתספורת נכונה על פי ההלכה, כך שלא נכשל בהלכות האלו.

איורים והסברים

כדי להבין את הדברים טוב יותר ולהפוך אותם למעשה בחיי היום יום, הנה איור שמסביר את העקרונות הכלליים ומציג היכן בדיוק נמצאת פאת הראש:

המציאות מוכיחה שהמון יהודים יקרים טועים ומסתפרים בצורות בעייתיות על פי ההלכה, לכן הוספנו עוד כמה איורים של טעויות נפוצות, כדי שנוכל לדעת ממה צריך להיזהר בתספורת הבאה בע”ה:

השם יתברך נתן לנו ברחמיו המרובים את אפשרות התשובה. כך מכל מצב שאנו נמצאים בו, תמיד ישנה אפשרות לתקן את הקלקול. כדאי מאוד לשים לב לכללי ההלכה כדי לא לעבור עליהם חס ושלום. מצווה להפיץ את הדברים ולהסביר בנועם לאחרים את חומרת העניין ואת ההלכות בנושא כדי שלא יכשלו.

הפוסט חיזק אותך? תפיץ הלאה לזיכוי הרבים!

תגובות (נא לשמור על שיח נקי ומכובד)

כתבות שאולי פספסתם!

שלל סרטונים

הפיצו למשפחה והחברים
VOD

חדש ב-VOD:

המאמר חיזק אותך? תפיץ הלאה לזיכוי הרבים!

“יש קונה עולמו – בשעה אחת ויש קונה עולמו בקליק אחד” 

הפיצו לקירוב הגאולה.

Subscribe to our mailing list

Stay updated on everything new, interesting, educational and educated.

(We are against spam)

לשיחה לחץ כאן
היי, במה אפשר לעזור?
להתענג באהבתך
שלום 👋
לכל שאלה או בקשה אנחנו כאן!