ט׳ בתמוז ה׳תשפ״ג

ציירו לכם עולם חדש

האם המחשבה אכן יוצרת מציאות?

כולנו מכירים את המשפט 'תחשוב טוב יהיה טוב', אם זה ממישהו שאומר לך אותו כשאתה דואג או שהוא מופיע לך על גבי סטיקרים המודבקים בגב הרכב.

עד כמה באמת הוא נכון? והאם באמת מחשבה יכולה ליצור מציאות?

אז זהו, שהמשפט המוכר הזה מקורו בספרים הקדושים והקדומים ביותר ואף הוכח מדעית. ונצטט כמה מקורות:

בליקוטי מוהר"ן (ח"א קצג) אומר רבי נחמן שלמחשבה תוקף גדול, ואם יחזק ויגבר מחשבתו על איזה דבר שבעולם יוכל לפעול שיהיה כך! (וכן הוא בשיחות הר"ן אות סב, ראה שם את התנאים)

וכתב המהרש"א (במסכת מכות י ע"ב): "כפי רצונו ודעתו של אדם מוליכין אותו אותם המלאכים הנבראים מאותו רצון ומחשבה". וכעין זה כתב גם הגאון מוילנא שכל דבר שלב האדם מתאוה ומגמת נפשו אליה – אותו הדבר מתקיים.

 

פלא פלאים! הרי לנו שאכן האדם יכול ליצור לעצמו את המציאות [לכאורה, וכמובן ע"פ כללים מסוימים] והכל הוא רק עניין של כח הרצון!

 

בספר הזוהר הקדוש מובא דבר מדהים: שבעובדא דלתתא אתער עובדא דלעילא – שבמעשה האדם בארץ הוא ממשיך על עצמו מלמעלה השפעה כעין מה שפעל. שאם הוא דן לכף זכות, מרחם על השני ומעביר על מידותיו – ממש ככה נוהג עמו הקב"ה!

וכן לגבי נושא השמחה – אדם ששמח מושך על עצמו שמחה שמביאה איתה הצלחה ומזל בכל התחומים! אז אם תחשוב טוב – באמת יהיה טוב!

השמחה אותיות מחשבה ואותיות משחה – שאין לך תרופה כדוגמתה. גדול הרופאים הלא הוא הרמב"ם כתב (בפרקי משה יח) ש"רבים סרו חוליהם בסיבת השמחה בלבד". וכן הגאון מווילנא העיד שכשהאיש תמיד בשמחה אף שתבוא עליו מחלה – בשמחתו יבטלנה!

ובניסוי שנערך ע"י פרופ' אסיה רולס בעכברים, הפעילו החוקרים את הזיכרון שנשמר במח מהמחלה, אע"פ שעברה, והדלקת התפתחה שוב מבלי שהיו מעורבים חומרים רעילים או חיידקים כלשהם. וידוע כיום ששמחה ומחשבה מתוך אמונה להטבה מחזקת את מערכת החיסון ועצם הציפייה להטבה יוצרת אנדורפינים.

אפילו המדע מוכיח שבעזרת מחשבה אפשר 'ליצור' מחלה וכן לרפאות אותה!

ולכאורה הדבר פשוט אפילו ברפואה הקונבנציונלית בשם אפקט הפלצבו והנוצבו – שאפשר לתת לאדם חולה כדור דמי והוא מטיב את מצבו רק בגלל שחושב שמדובר בדבר האמיתי… (וגם ה'אפקטים' הללו מוזכרים באוצר חז"ל – בדרשות הר"ן י"א: "כי המאכל המזיק כשיאכלהו האוכל על דעת שמועיל אליו, הנה מחשבתו תפעל באוכל ההוא ויסור ממנו היזקו אם לא שיהיה מופלג" ובספר חסידים: ש"כל דבר שתופסים אותו בחזקת סכנה אפילו אינו מסוכן – מזיק". מבהיל כמה כח יש לתודעה שלנו!)

 

אוקי, השתכנעתי! תחשוב טוב יהיה טוב מעכשיו הוא גם המוטו שלי. אבל איך עושים את זה בפועל?

פשוט ביותר! מתבוננים, מתבוננים ומתבוננים.

קחו דף ועט ורשמו 5 סיטואציות שהייתם בטוחים שלא תצאו מהם ובסוף הנה אתם פה קוראים והיא כבר נחלת העבר שלכם. תתבוננו ותודו עליהן. תאמינו, שכשם שהקב"ה הוציא אתכם מאותן הצרות, כך הוא יכול – והוא יוציא אתכם מכל צרה ומצוקה. אתם שמורים ומוגנים והקב"ה לצדכם, ובעזרתו ית' אתם מסוגלים לעמוד איתן כנגד כל דבר בחיים ולנצח הכל!

 

לסיום אביא לכם עוד כלי עוצמתי מעולם הטיפול [התורני, למרות שהוא מופיעה כמובן גם אצל חכמי א"ה] בעזרתו תוכלו ל'עצב' את המח שלכם מחדש לחשיבה חיובית

במדעי המח ידוע שכל מחשבה דיבור או מעשה יוצרת תנועה עצבית של נוירונים, וכשהדבר חוזר על עצמו, נסלל נתיב קבוע ונוצר במח תבנית של פעילות נוירונית.

הרי לנו שחזרת מחשבה אחת פעמים הרבה שוקעת ב'תת ההכרה' והופכת לאינסטינקט שבנפש, ותת ההכרה מקבלת ציווים ומקיימתן (מכתב מאליהו כתב ח"א עמ' 259).

ובתרגום למעשה – קחו משפט שמעצים אתכם (כגון פסוקים כמו "ה' שומרך ה' צלך על יד ימינך", "לא אירא רע כי אתה עמדי", "אל ישועתי אבטח ולא אפחד כי עזי וזמרת יה הויה ויהי-לי לישועה") וחזרו עליו שוב ושוב בהתבוננות (עדיף לפני שנרדמים) עד שתרגישו שהדבר חודר לכם אל נימי הנפש פנימה.

התמידו בזה לפחות 3 שבועות ותרגישו שינוי גדול בחייכם, בהצלחה!

 

 

מתוך הספר 'רפאה נפשי' – איך לצמוח ממשברים וליצור חיים מאושרים (בהסכמת הרב אדלשטיין והראשון לציון הרב יצחק יוסף שליט"א)

להזמנות חייגו – 073-222-1250 (הידברות שופס).

הפוסט חיזק אותך? תפיץ הלאה לזיכוי הרבים!

תגובות (נא לשמור על שיח נקי ומכובד)

כתבות שאולי פספסתם!

שלל סרטונים

הפיצו למשפחה והחברים
VOD

חדש ב-VOD:

המאמר חיזק אותך? תפיץ הלאה לזיכוי הרבים!

"יש קונה עולמו – בשעה אחת ויש קונה עולמו בקליק אחד" 

הפיצו לקירוב הגאולה.

לשיחה לחץ כאן
היי, במה אפשר לעזור?
להתענג באהבתך
שלום 👋
לכל שאלה או בקשה אנחנו כאן!