י׳ בתמוז ה׳תשפ״ג

הכח לשנות את העולם – בידיים שלך

כמה מאתנו עסוקים במחשבה של 'מה חושבים עליי?' 'רק שלא יקלטו ש..', מפחדים לעשות צעדים מסוימים ומשדרים חולשה (או סתם נרתעים לבקש מהבוס העלאה במשכורת..).

אנחנו רוצים להרגיש חזקים, ולחלקנו חשוב אף לקבל פידבקים כאלה. שנאמר את האמת, מגיע לכם.

 

לרגשות ולמחשבות שלנו יש עוצמות. הם כל כך חזקים עד שהם פורצים את הגבולות, מוקרנים החוצה ומשדרים את עצמם לאחרים ממש כמו בגלי הרדיו.

מסופר על המרגלים (בפרשת שלח) שכאשר נכנסו לרגל את ארץ ישראל וראו את הגיבורים הגדולים, פחדו להלחם בהם וספרו על כך למשה. הם התבטאו בלשון: "ונהי בעינינו כחגבים וכן היינו בעיניהם" – אנחנו נחשבים בעיניהם כחגבים.

נשאלת השאלה – מי גילה להם שכך תושבי הארץ באמת ראו אותם?

אלא, שנקודת המבט שלהם על עצמם היתה כך – ולכן ככה גם ראו אותם אנשי הארץ. אנחנו "ונהי בעינינו כחגבים" ואשר על כן "וכן היינו בעיניהם".

מי שמרגיש כקטן בעיני עצמו [כחגב] ממלא ישדר את תחושתו לסביבה שתקלוט את אותו ה'תדר' ותתיחס אליו בהתאם. פלא פלאים!

(וכן כאשר האדם מאבד את האמונה בערכו ורואה את עצמו כחגב, חושב הוא שגם הזולת רואה אותו ככה).

 

אותו דבר פועל גם במחשבה. כמו שמחשבה רעה על השני מייצרת 'עין רעה' (ראה מלבי"ם שמואל ב, כד. חזו"א חו"מ ליקוטים רסי' כ"א) ככה אפשר במחשבה ובעין טובה לשנות את הזולת. אומר ר' חיים מוולוז'ין בשם רבו הגאון מוילנא (סידור הגר"א): "ואמר רבינו דבר מנוסה אם יהיו לאדם שונאים ח"ו, אם יפעל אצלו שהם צדיקים גמורים וידין אותם לכף זכות – תיכף יתהפך לבבם לאוהבים לו"

וכן הגאון אומר בעצמו ש'כל מחשבה פוגמת בהנחשב' (אגדות ברכות לא, ב) כלומר, אפילו המחשבה עושה רושם על חבירו. (וכן ראינו בתורה רפב בליקוטי מוהר"ן לרבי נחמן, שכמחפשים [ובוודאי שמוצאים] נקודות טובות אפילו באדם רשע – אפשר להחזירו ע"י כך למוטב).

 

בספר 'מעייני החיים' (פ' קדושים דף קצא) הובא דבר מדהים: שבימי ר' חיים ניסה קצב אחד להרוג את רב העיר, וכשראה הרב שכלתה אליו הרעה מאת הקצב, התחיל להתחנן בפניו על חייו, אבל ללא הועיל. משראה הרב כך, התחיל להרהר בלבו במעלות הקצב, ופתאום נפלה הפתעה מרעישה, תוך כדי הרהוריו במעלות הקצב, שינה הקצב את דעתו, ומתוך התעוררות מרובה של אהבה, נפל הקצב על פני הרב, ובדמעות רבות נשק לו וביקש סליחתו.

(ובקובץ 'בית ועד' [ז בעניין ב'צדק תשפוט עמיתך'] נכתב שקרה לר' חיים בעצמו מקרה דומה וניצל בזכות שדן לכף זכות את אותו אחד שרצה להורגו – וניצל. וכך אמר: הרהרתי בעברו, בחינוך שקיבל בבית הוריו ובבית ספרו וכן הלאה. מתוך מחשבות אלו הגעתי למצב שהבנתי האיך הגיע השודד לשפלות זו. כאשר הבנתי אותו מעט, נח רוגזי, כי הבנתי שבעצם הכל רצון השי"ת, וממילא שוב לא היה כל רצון להרוג אותנו).

מבהיל כמה עוצמה יש למחשבה שלנו על המציאות!

 

ועדיין צריך להבין את כל העסק, איך זה שמחשבה או רגש שלי יכולה להשפיע ככה על הסובבים אותי?

על כך אפשר להסביר ע"פ דברי הרמב"ן הקדוש (בספרו באמונה ובטחון פכ"ד) ש"הנפש עשאה הקב"ה בפירוד, וחלקה לשני חלקים. ושם החלק האחד בגוף זה והחלק השני שם בגוף אחר. והתחבר זה עם זה תתעורר האהבה הקדמונית".

עם ישראל בשורש הם גוף אחד, כולנו באנו מאדם הראשון, ועל כן – אנחנו קשורים אחד בשני, וכל פעולה פרטית שלנו משפיעה על העולם כולו, לחיוב ולשלילה!

 

לסיכום, מה למדנו היום? שקבלנו כח אדיר ועוצמתי אשר מסוגל להשפיע על העולם כולו. ועם כח גדול באה אחריות גדולה – אפשר להשתמש בו לרעה ולזרוע הרס, ואפשר לנתב אותו לצד הטוב ולהצמיח בו מתנות גדולות לעולם – שיחזרו אלינו כמו בומרנג (ובקבלה מכנים את זה 'אור חוזר').

מקובל שהגאון מוילנא הוריש לתלמידיו טובת עין וראיה טובה כל-כך מוחשית וחזקה בחבריהם, עד כדי כך שהיו יכולים לרפאות אדם ע"י ראיה והבטה עליו!

 

 

תרגיל מעשי:

לאלו שיש 'שונאים': נסו לדמיין שאתם במצוקה גדולה ובא אותו השונא ומציל אתכם (נכון זה קשה, אבל אתם מסוגלים). הרגישו את לבכם הופך ממצב של שונא למצב של אוהב.

 

לאותם שנשארו אתנו בשביל הטיפ בקשר ל'בוס' ורוצים העלאה בשכר (או כל בקשה אחרת): חפשו בעצמכם נקודה טובה, משהו טוב שעשיתם באותו המקום שאתם ראויים להערכה בעבורו. בזמן שתבקשו את הבקשה, תמקדו את המחשבה באותה הנקודה. תרגישו שאתם ראויים לכך, שצריכים וזקוקים לכם שם, אתם אלופים. (לא לפחד מהתשובה השלילית. נקרא בעולם הטיפול 'תרגיל הבקשה הלא שגרתית').

 

אפשר לקחת את התרגילים הללו ולהשתמש בהם לכל תחום ועניין בחיים. תהיו גמישים.

צאו לעולם, תשדרו ותשפיעו שמחה, עוצמה חיובית ואהבה!

רגע, אל תשכחו דבר חשוב – מתנה אותיות המתנה. תנו לדברים זמן, היו סבלניים. התגובה תגיע.

בהצלחה!

 

הפוסט חיזק אותך? תפיץ הלאה לזיכוי הרבים!

תגובות (נא לשמור על שיח נקי ומכובד)

כתבות שאולי פספסתם!

שלל סרטונים

הפיצו למשפחה והחברים
VOD

חדש ב-VOD:

המאמר חיזק אותך? תפיץ הלאה לזיכוי הרבים!

"יש קונה עולמו – בשעה אחת ויש קונה עולמו בקליק אחד" 

הפיצו לקירוב הגאולה.

לשיחה לחץ כאן
היי, במה אפשר לעזור?
להתענג באהבתך
שלום 👋
לכל שאלה או בקשה אנחנו כאן!