ל׳ בשבט ה׳תשפ״ד

דבר חכמה מפרת השבוע- פרשת משפטים

*בסופר פארם*  אני: כמה עולה המייק-אפ הזה?  מוכרת: 635 ש"ח.  אני: ואחרי מבצע?  מוכרת: 3.5 שקלים ואת מקבלת גם תיק איפור, מברשת שיער, קרם עיניים, קרם לתינוק ותינוק…

פרשת "משפטים". נרות 17:02

"בעזרת השם, יחד ננצח"

להצלחת עם ישראל, חיילי ישראל, השבת החטופים וגאולת כל עם ישראל [ראו 2 קבצים מצורפים]

איפה הצדק? על הנסתר שמעבר לנגלה. כיצד להתבונן במציאות, לפי הסוד. סיפור אמיתי.

תורת הסוד, כשמה, מבקשת לחשוף את המימד הנסתר, את הסוד הנחבא מעבר למציאות, שלעתים נתפסת כסתומה וחסרת היגיון פנימי.

הפרשה פותחת במילים: "ואלה המשפטים אשר תשים לפניהם", ומפרטת דינים רבים בתחום יחסי המסחר והקניין שבין הבריות – כגון אבֵדה, גזלה, משא ומתן ואחריות לפיקדון.

ספר הזוהר – ממקורותיה העיקריים של תורת הסוד, ה"קבלה", קובע כי דינים ארציים אלה, שהם לב המשפט האזרחי, משקפים את החוקיות השמיימית של גלגולי הנשמות. להלן סיפור ממנו ניתן להבין היטב את העניין, שגם דברים הנראים כחוסר צדק עשויים להתגלות כצדק נסתר, המתבטא ברעיון "גלגול הנשמות". ובמילים אחרות, הרעיון הקבלי של גלגולי הנשמות אומר כי למרות העיוות וחוסר הצדק לכאורה, כפי שנראים בעולם, קיים צדק גבוה יותר, הנשגב מבינתו של אדם. ולסיפור:

פעם ביקש המגיד ממֶזְרִיטְשׁ מרבו, הבעל שם טוב, שיבאר לו את דברי הזוהר הקדוש, שאומר על הפסוק 'ואלה המשפטים': "זה סוד גלגולי הנשמות".
לאחר זמן, הורה לו הבעש"ט לנסוע ליער אחד, שבו יראה עץ אחד ומעיין תחתיו, לשהות ביער עד השעה שש ואז לשוב לביתו. נסע המגיד לאותו מקום והתבונן במאורעות המתרחשים בו.
וכך אירע: איש אחד בא כשהוא רכוב על סוס אביר, וכיוון שהיה עייף ויגע ירד מסוסו, אכל ושתה ואז נסע לדרכו, מבלי לשים לב שארנקו ובו סכום כסף, נפל מכיסו.

אחר כך הגיע לשם עוד איש אחד שהיה זקוק למנוחה, מצא את הארנק, לקח אותו והלך לדרכו.

אחר כך הופיע עוד איש אחד, אף הוא עייף ויגע. איש זה – שהיה קשה יום, עני ומדוכדך – אכל פת לחם שהביא עמו ושתה מים מן המעיין שתחת העץ, ואחר כך שכב ונרדם.

ואז לפתע שב לשם האיש הראשון, העיר את העני משנתו ודרש לדעת: "היכן הארנק עם הכסף ששכחתי פה?" העני לא ידע מה להשיב, שהרי באמת לא ידע מאומה על אותו מעשה. בסופו של דבר, העני נאלץ לשלם לאיש שאיבד את כספו, כי האיש הכה אותו מכות נמרצות על לא עוול בכפו.
כל זאת ראה המגיד, וכשהגיעה השעה שש נסע לביתו וסיפר לרבו את אשר ראה.

אמר לו רבו: "שלושת האנשים שראית כבר היו בעולם הזה בגלגול קודם, וכך היה עניינם בחייהם הקודמים: האיש הראשון שראית היה חייב לשני סכום כסף ולא שילם את חובו. זהו הסכום המדויק שהיה בארנק שאיבד תחת העץ. בחייהם הקודמים באו שניהם אל הדיין, כדי שיפסוק את דינם, והדיין פטר את הנתבע מחובו בלי שחקר ובדק כראוי. דיין זה הוא האיש השלישי.
כעת מבין אתה, כי עתה שילם הראשון לשני את חובו, ואילו הדיין – האיש השלישי – שכדיין לא עשה את הצדק אלא גרם הפסד לשני, קיבל גם הוא את העונש הראוי לו."
"ועכשיו," סיים הבעש"ט, "יודע אתה למה התכוון ספר הזוהר כשפירש את המילים "ואלה המשפטים" כ-"סוד גלגולי הנשמות".

הצדק שעל פיו אנו פועלים אינו אלא צדק יחסי, הנעשה על פי שיקול דעתנו, ולא צדק מוחלט. עלינו לדעת כי ייתכן וישנם גם שיקולים אחרים ומשמעויות נוספות שאיננו מודעים אליהם.

מי שמבין זאת, מבין שרב הנסתר על הגלוי בעולמנו, והתמונה שאנו רואים היא חלקית בלבד. ולכן אין שאלות על הנהגת הקדוש ברוך הוא.

שנזכה לבשורות טובות. שבת שלום ומבורך. (מתוך אתר זושא ואתר הידברות)

לשאלות – הארות (או להסרה, "הסר") במייל חוזר  בע"ה מופץ לעשרות אלפים כ"י.שתפו וזכו  תודה רבה 

אנשים הם כמו דיסקים. דווקא אלו שאני הכי אוהב הם עם הכי הרבה שריטות…

  ימלא ה' לטובה, את כל משאלות כל עם ישראל

הפוסט חיזק אותך? תפיץ הלאה לזיכוי הרבים!

תגובות (נא לשמור על שיח נקי ומכובד)

כתבות שאולי פספסתם!

שלל סרטונים

הפיצו למשפחה והחברים
VOD

חדש ב-VOD:

המאמר חיזק אותך? תפיץ הלאה לזיכוי הרבים!

"יש קונה עולמו – בשעה אחת ויש קונה עולמו בקליק אחד" 

הפיצו לקירוב הגאולה.

לשיחה לחץ כאן
היי, במה אפשר לעזור?
להתענג באהבתך
שלום 👋
לכל שאלה או בקשה אנחנו כאן!