ט״ז במרחשוון ה׳תשפ״ד

איך אתה מנצח את החמאס?

איך מנצחים את המלחמה הזאת מבלי לצאת מהבית?

איך ניצולים מפחדים, דכאונות וגזרות רעות וזוכים לשלום עולמי ולישועות גדולות?

 

במלחמות שלחמנו בעבר [עם ישראל בימי קדם], כאשר היינו באחדות ולא היה ביננו לשון הרע –  נצחנו בנסי ניסים למרות שהיה בנו מעשים 'פחות טובים'. לעומת זמנים שעם ישראל היה בפירוד והיה ביניהם רכילות – שהיו נופלים בידי אויביהם..

אומרים בשם הבעל שם טוב שהסיבה שיש שנאה של אומות העולם לישראל (ובפרט אצל 'בני דודנו' הערבים) היא כי יש שנאה ביננו. המחבלים שבחוץ הם רק תוצר של השנאה שלנו. הכל מתחיל אצלנו – עולם פנימי שמקרין לעולם החיצוני, וברגע שהדבר יתוקן אצלנו ונשכין שלום בנפשנו [ובביתנו] – ממש ככה נפעל שגם בעולם כולו יהיה שלום כלל עולמי [בעל שם טוב פרשת קדושים].

המחבל האמיתי שלנו הוא היצר הרע – המחשבות הרעות ש'מתגנבות' לנו לתוך הראש ומפתות אותנו לחשוב על השני דברים רעים (איך הוא עשה לי את זה? הוא כלכך פגע בי! איך הוא חתך אותי ככה בכביש וסיכן אותי וכו') שבעצם, אנחנו גם היינו נוהגים כך אילו היינו נמצאים במצבו של אותו אחד (או גדלים איפה שהוא גדל, בחינוך שלו ובכימיה שבמח שלו. וכן לכולנו ממש יש את אותו הדבר בקטן בנפש ולכן אנחנו מתעצבנים שאנחנו רואים אחרים מתנהגים ככה). תדעו אהובי, שבשמים מזמנים לאדם סיטואציה אצל האחר וברגע שהוא שופט אותו הוא בעצם שופט את עצמו על דבר שהוא עשה כדוגמת אותו הדבר (כמו אצל דוד המלך בכבשת הרש).

אז אם אנחנו רוצים לנצח את המלחמה (גם הפנימית), אנחנו חייבים לדון כל אחד לזכות ולהפסיק לריב על שטויות. וכן לנהוג באהבה ללא תנאי לכל אחינו בית ישראל. אם ניישם את זה נזכה למה שאומר המאור ושמש [פ' בלק] שכשיש בעם ישראל אחדות, אחווה וריעות הדבר הזה מסלק את כל הצרות והשונאים המקטרגים ואין מקום לשום פורענות לחול עלינו ואנו פועלים ישועות גדולות!

ומה יעשה אדם שיש לו שונא גדול? מגלה לנו הגאון מוילנא שאם יחשוב עליו מחשבות טובות של כף זכות וימצא בו דברים טובים יהפך לבבו לאוהב שלו (ראה גם ליקוטי מוהר"ן רפב). ובאמת, אם נתבונן נראה שהנה ברגעים קשים (כמו עכשיו, בעת מלחמה) כולנו שוכחים את כל השנאה (ופחות ניכר הקוטביות של הימין והשמאל) ומתחברים יחד – כי בשעת צרה מתגלה הלב היהודי החם והאוהב ומתגלה המהות שלנו שהיא כולה טובה ובריאה, ושכל השנאה הקנאה והמריבות היו רק קליפות מחמת פגעי הזמן. (ובשער הגלגולים הקדמה כ' כותב ר' חיים ויטאל שכשיש ב' שונאים הדבר מעיד שהם מאותו שורש. וכן שמעתי עדויות מאנשים שעברו 'מוות קליני' שהראו להם שכולנו בעצם אחד, וכשהם פגעו בשני הראו להם שהם פגעו רק בעצמם. מצמרר!)

ובספר 'אבות דרבי נתן' (כג) מובא שאיזהו הגיבור שבגיבורים? זה ההופך שונאו לאוהבו. אז אם תרצה להיות לוחם קומנדו אמיתי (ולא איזה סופרמן דמיוני), תהיה גיבור ותשתוק למרות שמדברים עליך! (בשתיקה גמטריה עת רצון. ור' נחמן כותב שאדם ששותק זוכה לפרנסה, אותיות פה רסן). תהיי לוחמת ותתקשרי עכשיו לאותה חברה שלא דברת איתה כבר הרבה זמן ותעשי סולחה! תאירו פנים לאנשים ולשאול באמת לשלומם! אין לכם מושג כמה טוב אתם תוסיפו בעולם.

הרפואה האמתית שלנו ושל העולם כולו נמצאת אצלנו בלב. כותב ה'חפץ חיים' (בקונטרס אהבת ישראל) שאם הלב שלנו, שהוא האיבר שמזרים את הדם לכל האיברים מלא בשנאת חינם ח"ו – אז הוא 'נפגם' ואנחנו מטמאים את כל האיברים וגורמים לעצמנו מחלות ופגעים השם ישמור (סרטן אותיות סר טינה, שהלב כבר לא עוסק בשנאה. בשם ר' אבא שאול). אבל כשהלב נקי ומלא באהבה – אנחנו בונים משכן לקב"ה בתוכנו, וכשהבורא ברוך הוא נמצא אצלנו בלב, האם יש בכלל מקום לחרדות לעצבות ולבדידות להכנס?

יהי רצון שנזכה לטהר את לבבנו, לאחד את שברנו, לחבר לתוכנו את כל אחינו ולמלא את עולמנו באהבה גדולה שתרפא את כל האנושות ותשכין שמחה בלב כל אחד ואחד. אמן.

מתוך 'רפאה נפשי' – איך יוצרים ממשברים חיים בריאים ומאושרים' של המטפל הרב אליהו דניאל. להזמנות חייגו 073-222-1250

הפוסט חיזק אותך? תפיץ הלאה לזיכוי הרבים!

תגובות (נא לשמור על שיח נקי ומכובד)

כתבות שאולי פספסתם!

שלל סרטונים

הפיצו למשפחה והחברים
VOD

חדש ב-VOD:

המאמר חיזק אותך? תפיץ הלאה לזיכוי הרבים!

"יש קונה עולמו – בשעה אחת ויש קונה עולמו בקליק אחד" 

הפיצו לקירוב הגאולה.

לשיחה לחץ כאן
היי, במה אפשר לעזור?
להתענג באהבתך
שלום 👋
לכל שאלה או בקשה אנחנו כאן!